Strand Schloss

Strand Schloss to zabytkowy pałacyk, wyróżniający się rażąco na tle dominującego stylu zabudowy w Chłopach. Znaczną część nadmorskiej wsi stanowią bowiem typowo rybackie chaty szachulcowe. Natomiast “Plażowy Pałac” - jak w wolnym tłumaczeniu można nazwać dworek Strand Schloss - jest iście podręcznikowym przykładem secesyjnej rezydencji.

Trzykondygnacyjny budynek pozostaje najwyraźniejszą pamiątką z przełomu XIX i XX wieku, kiedy to wczasy nad Bałtykiem i kąpiel w morzu przestały być czymś zdrożnym, a stały się społecznie akceptowalnym oraz lubianym sposobem na wypoczynek. Powstanie pensjonatu Strand Schloss najdobitniej świadczyło o przekształceniu wsi Bauerhufen z osady rybackiej w “Ostseebad” - nadbałtycki kurort uzdrowiskowo-turystyczny.

Ozdobne wzory na charakterystycznej, bordowo-różowej fasadzie Strad Schloss, można dzięki drobnym poprawkom podziwiać do dziś. Pensjonat, który nigdy dotąd nie zmienił swojej zasadniczej roli ośrodka wypoczynkowego, wyróżnia się również sposobem zadbania o ogrodową zieleń. We wnętrzach zachowała się część oryginalnego wyposażenia.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Zabytkowa konstrukcja i najlepszy pomnik przełomu XIX i XX stulecia, kiedy Chłopy (wówczas Bauerhufen) zaczęły przekształcać się powoli z rybackiej wsi w popularne letnisko. Strand Schloss to 3-kondygnacyjny pensjonat, zbudowany w zgodzie z secesyjną stylistyką. Bogata ornamentyka i dekoracje wyróżniają budynek już na pierwszy rzut oka.

Warto sfilmować Strand Schloss, zająć się tym może firma KM Studio kamerzysta Wrocław

Komentarze (0)
Dodaj komentarz